فلزیاب یا طلایاب که به آن حفره یاب نیز می گویند، وسیله ای برای شناسایی انواع فلزات یا نامتعارفت زمینی برای کارهای مختلف مانند امور نظامی، تفریحی، امنیتی و باستانی شناسی مورد استفاده قرار می گیرد، می گویند. در مجموع منظور از فلزیاب وسیله ای است که برای شناسایی انواع مختلف فلز به کار می رود. در ادامه خواهید دانست که فلزیاب چیست و کاربرد انواع مختلف فلزیاب برای امور مختلف خواهید فهمید.

فلزیاب چیست و تاریخچه اولین فلزیاب

فلزیاب چیست و تاریخچه اولین فلزیاب

فلزیاب چیست و تاریخچه اولین فلزیاب

تاریخچه اولین فلزیاب به جولای سال ۱۸۸۱ میلادی بر می گردد که رییس جمهور وقت آمریکا جیمز گارفیلد در حادثه ای توسط گلوله زخمی شد. الکساندر گراهام بل تلاش کرد به کمک یک دستگاه فلزیاب به پزشکان کمک کند که محل گلوله در بدن رییس جمهور را پیدا کنند اما متاسفانه با شکست روبرو شد. پس از گذشت مدتی مشخص شد که اختراع الکساندر گراهامبل می توانست پاسخگو باشد و به علت تداخت امواج دستگاه فلزیاب با فلزهای اطراف مانند پایه صندلی یا تختی که جیمز گارفیلد را بر روی آن خوابانده بودند، دستگاه فلزیاب دچار اختلال شده بود و پروژه با شکست روبرو شد. این پروژه ناموفق شروعی بود برای تولید فلزیاب های پیشرفته امروزی.

فلزیاب های جدید امروزی

فلزیاب ها نسل های گوناگونی دارند و توسط شرکت های سازنده مختلفی تولید می شوند و به فروش می رسند. برخی از شرکت های بزرگ تولید کننده فلزیاب در دنیا شامل Lorenz، OKM، IKPV، MINELAB و … می باشند. در فلزیاب ها به طور معمول از یک جعبه کنترل برای تولید فرکانس و ارسال آن به کویل یا سیم پیچ استفاده می شود. برخی از انواع فلزیاب های پیشرفته توسط نرم افزارهای کاربردی داده های دریافتی خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. از نرم افزارهای معروف برای تجزیه و تحلیل داده فلزیاب های پیشرفته می تواند به نرم افزار Visualizer 3D اشاره کرد.

فلزیاب مگنومتر یا اسکنر زمین

سیستم های مگنومتر به گونه ای از فلزیاب گفته می شود که توانایی پیشرفته تر و قدرت محاسبات بیشتری نسبت به سایر فلزیاب ها ارائه می دهد. این فلزیاب ها دارای قابلیت های خاص و کاربردی نظیر اسکن زمین به صورت سه بعدی هستند. این فلزیاب های دارای نرم افزار جانبی هستند و قابلیت هایی مثل اتصال به کامپیوتر یا لپ تاپ از طریق بلوتوث را نیز دارند. سیستم های مگنومتر که به فلزیاب تصویری نیزمعروف هستند برای اپراتورهای حرفه ای مناسب می باشند و می توانند با استفاده از نرم افزارهای کاربردی مانند Visualizer 3D تصاویری زنده از نامتعارفات زمین مانند تونل ها، مقبره ها، اتاقک ها و سایر حفره ها و ساختارهای زیر زمینی را حتی در صورت پر بودن به اپراتور نمایش دهد.

نمونه ای از تصاویر اسکن شده در نرم افزار Visualizer 3D

نمونه ای از تصاویر اسکن شده در نرم افزار Visualizer 3D

این نوع سیستم میدان های مغناطیسی تولید شده توسط فلزات قدیمی یا سایر نامتعارفات را در سطح زمین دریافت می کند و با استفاده از نرم افزار Visualizer 3D به تصویر تبدیل می کند. در این نرم افزار می توانید به تجزیه و تحلیل تصاویر دریافت شده بپردازید و کارهایی مانند شناسایی مکان های اسکن شده و انواع تفکیک ها را در این نرم افزار انجام دهید. از نمونه های معروف و پیشرفته سیستم های مگنومتر در مقاله فلزیاب چیست و چه کاربردی دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

چند نمونه از پیشرفته ترین فلزیاب های مگنومتر

فلزیاب شعاع زن ، ردیاب یا فلزیاب آنتن راداری

نمونه ای از فلزیاب آنتن راداری یا شعاع زن

نمونه ای از فلزیاب آنتن راداری یا شعاع زن

فلزیاب شعاع زن یا آنتن راداری نوعی از فلزیاب است که از ارسال فرکانس به طول موج مورد نظر از طریق دسته آنتن ها قادر هستند حفره ها و فلزات را در زیر زمین شناسایی کنند. این نوع دستگاه از طریق خوراک خور یا تنظیم فرکانس توسط دستگاه مرکزی می توانند هدف های مورد نظر را در محدوده شعاع وسیع شناسایی کند. دسته آنتن های شعاع زن با حرکت ۳۶۰ درجه ای خود می توانند مسیر هدف را مشخص نمایند و یا با محاسبه تعداد دور چرخیدن دسته آنتن عمق کاوش را به دست آورید. در زیر می توانید چند نمونه از قدرتمندترین فلزیاب های آنتن راداری موجود در ایران را مشاهده کنید.

چند نمونه از قدرتمندترین فلزیاب های آنتن راداری موجود در ایران

فلزیاب پالسی یا PI در مقاله فلزیاب چیست و چه کاربردی دارد

این نوع دستگاه به عنوان محبوب ترین و پرفروش ترین فلزیاب در چند دهه مورد استفاده قرار گرفته است. این دستگاه شامل یک لوپ می باشد که به عنوان فرستند و گیرنده پالس عمل میکند. بر خلاف فلزیای VLF، سیستم های PI ممکن است از یک سیم پیچ تکی به عنوان فرستند و گیرنده استفاده کننده، یا ممن است دو یا چند سیم پیچ را در یک کویل یا به صورت جدا داشته باشند که با هم کار می کنند.

فلزیاب پالسی یا PI

فلزیاب پالسی یا PI

این نوع سیستم پالس های تولید شده توسط جعبه کنترل را از طریق یک سیم پیچ به زمین ارسال می کند. هر پالس از فرکانس میدان مغناطیسی کوتاهی را تولید می کند. زمانی که پالس به پایان می رسد، میدان مغناطیسی دوباه به سمت سیم پیچ باز می گردد.اگر در این مسیر پالس به هدف برخورد کرده باشد باعث تغییر قدرت انرژی مغناطیسی می شود و دستگاه فلزیاب این تغییر از طریق هشدار صوتی به معنای شناسایی هدف به کاربر گزارش خواهد داد. این فرآیند تنها چند میکرو ثانیه طول می کشد و جریان دیگری از طریق سیم پیچ به زمین ارسال می شود. از این نوع فلزیاب می توانید برای شناسایی مکان دقیق هدف ها در عمق زیاد زمین استفاده کنید. در زیر می توانید تعدادی از فلزیاب های پالسی را مشاهده کنید.

تعدادی از فلزیاب های پالسی

فلزیاب VLF یا فلزیاب فرکانس پایین برای سکه یابی و استفاده تفریحی

فلزیاب VLF یا فلزیاب فرکانس پایین ارزان ترین تکنولوژی ساخت فلزیاب برای استفاده های تفریحی و سطحی می باشد. در فناوری VLF برخلاف تکنولوژی PI از دو کویل مجزا استفاده می شود که به سیم پیچ فرستند و سیم پیچ گیرنده معروف هستند. سیم پیچ گیرنده از میدان های مغناطیسی تولید شده توسط سیم پیچ فرستند کامل محافظت می شود و آن ها را دریافت نمیگند. در مقابل، به میدان های بازتاب داده شده از طرف اشیاء موجود در زیر زمین حساسیت دارد و آن ها را دریافت می کند.

نمونه ای از کویل فلزیاب VLF

نمونه ای از کویل فلزیاب VLF

بنابراین زمانی که سیم پیچ گیرنده از روی هدفی عبور می کند که دارای میدان مغناطیسی است، جریان الکتریکی کوچکی از میان سیم پیچ عبور می کند. این جریان در فرکانس مشابه میدان مغناطیسی هدف ها نوسان دارد. سیم پیچ فرکانس را تقویت می کند و آن را به جعبه کنترل فلزیاب می فرستد که در آن سنسور ها سیگنال را تجزیه و تحلیل می کنند. بر اساس میدان مغناطیسی تولید شده، فلزیاب می تواند مشخص کند که اجسام دفن شده در چه عمقی هستند. هرچه یک جسم به سطح نزدیک تر باشد، میدان مغناطیسی قوی تر از سیم پیچ گیرنده و جریان الکتریسیته تولید شده قوی تر می شود. هر چه از سطح پایین تر باشد، میدان ضعیف تر می شود.

درباره نویسنده: فلزیاب فروش

جهت مشاوره رایگان در زمینه خرید و فروش انواع سیستم های فلزیاب، طلایاب، گنج یاب و دستگاه های ژئوفیزیک زمین شناسی می توانید با شماره 09917579001 تماس بگیرید